Totolijo.pl

Moja forma ekspresji:-)

Dom z wysokim IQ

2 min read

Ostatnimi czasy wszystko przyjęło się opisywać jako „smart”. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to określenie wybitnie nadużywane. Ale nie wtedy, gdy opisujemy inteligentne domy, gdyż to właśnie te koncepcje architektoniczne zyskują na uznaniu i na pewno wkrótce wyprą klasyczne budowle. Gdy nadejdzie czas domów inteligentnych, wszyscy będą już tylko wędrować wspomnieniem do czasów, gdy wszystkie sprzęty w domu i każdą instalację trzeba było uruchamiać osobiście. Obsługa manualna wszystkich układów czy urządzeń w domu wkrótce pozostanie już tylko we wspomnieniach.

Najważniejsze właściwości domu inteligentnego

Komfort lokatorów i stopień ich bezpieczeństwa to efekt, jaki dom inteligentny realizuje poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów i technologii. Znak rozpoznawczy inteligentnego domu to samoczynne instalacje zarządzające elementami wyposażenia domu i urządzeniami. Za sprawą tych instalacji właściciele budynku nie muszą na bieżąco osobiście manipulować przy urządzeniach; prawie każda czynność jest zautomatyzowana. Oczywiście ustawienia w każdej chwili mogą zostać ustawione od nowa przez mieszkańców w ten sposób, by były lepiej dopasowane do ich potrzeb.

Dom inteligentny – mistrz oszczędzania

Jeszcze jednym pozytywnym argumentem świadczącym na korzyść wyboru domu inteligentnego, oprócz bezpieczeństwa i komfortu, może być kwestia oszczędności. Dom inteligentny to budynek posiada wyjątkowo wysokie standardy odnośnie obniżania energii wydatkowanej na obsługę pomieszczeń. Od zarania twórcom takiej innowacji, jak dom inteligentny, przyświecała idea respektowania wymogów ochrony środowiska i ekologii. W obliczu coraz bardziej surowych przepisów instytucji unijnych w zakresie rozwiązań sprzyjających środowisku przedstawione wyżej właściwości cechy domu inteligentnego czynią go melodią przyszłości.

Składniki instalacji inteligentnego domu

Dom inteligentny wykorzystuje wiele typowych układów, jednak czyni to całkowicie automatycznie. Podgrzewanie ciepłej wody lub CO to podstawowe potrzeby każdego domu, ale oprócz nich mogą to być systemy zraszające ogród, uruchamiające kino domowe, kominek z płaszczem wodnym czy ogrzewanie podłogowe lub rolety i żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne. Oczywiście są to tylko i wyłącznie przykładowe instalacje; ich ostateczna liczba oraz rodzaj udogodnień zależy od  kreatywności i budżetu lokatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *