Totolijo.pl

Moja forma ekspresji:-)

O czym należy pamiętać przy prawie spadkowym?

2 min read
adwokaci-kraków

Spadek ofiarowany przez najbliższych wymaga dopełnienia wielu formalności, zgłoszenia się do odpowiednich miejsc i przygotowania właściwych dokumentów. Co ciekawe nie trzeba go przyjmować. Odnosi się to przede wszystkim do sytuacji, kiedy przekazywane są długi czy niespłacone kredyty.

Spadek – co warto o nim wiedzieć?

Prawo spadkowe to przepisy związane z przekazywaniem oraz dziedziczeniem spadków. Zaliczane jest do prawa cywilnego i wyznacza wszystkie zasady związane z przekazywaniem majątku. Należy jednak pamiętać, że można odziedziczyć nie tylko pieniądze, ruchomości, nieruchomości i cenne przedmioty, ale przechodzą także długi i niespłacone zobowiązania, których nie trzeba przyjmować.

Nowe zasady odnośnie do prawa spadkowego w naszym kraju zostały wprowadzone w czerwcu 2020 roku. Główna zmiana polega na zwiększeniu kręgu spadkobierców, którzy mają prawo dziedziczyć majątek zmarłej osoby. Przed wprowadzeniem nowelizacji majątek dziedziczyli małżonkowie, rodzice, dzieci oraz rodzeństwo, a jeśli żadna z tych osób nie zgłosiła się do odpowiedniego urzędu, majątek stawał się własnością gminy.

Aktualnie spadek przypada również dziadkom spadkodawcy albo ich zstępnym, czyli dalszym kuzynom, wujostwu i innym członkom rodziny. Kodeks może być interpretowany w sposób indywidualny, dlatego bardzo przydają się doświadczeni adwokaci Kraków to jedno z miast w Polsce, w którym każdego dnia odbywa się sporo spraw związanych ze spadkiem, dziedziczeniem albo odrzuceniem spadku, dlatego można tam skorzystać z pomocy naprawdę dobrych specjalistów.

Jak działa prawo spadkowe?

Prawo spadkowe reguluje wszystkie zobowiązania, które nie kończą się w momencie śmierci osoby fizycznej. Długi, wierzytelności i niespłacone do końca kredyty nie znikają, ale przechodzą na inne osoby, znane jako spadkobiercy. Z tego względu można stwierdzić, że spadek nie zawsze jest majątkiem i w wielu sytuacjach komplikuje sytuację finansową i materialną, zamiast ją poprawiać. Na szczęście ustawodawca przewidział taką sytuację i daje możliwość przyjęcia albo odkurzenia spadku.

W prawie spadkowym omówione zostały także sprawy związane z zachowkiem. W omawianej sytuacji najbliższe osoby z rodziny pominięte w testamencie również otrzymują należną część spadku. Pominięcie w spadku to z reguły efekt wyrządzonych wcześniej krzywd albo kłótni, które od lat toczyły się w rodzinie. Mimo wszystko po śmierci zmarłego można domagać się swoich praw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *