Totolijo.pl

Moja forma ekspresji:-)

Hantle stałe – poznaj zalety treningu z tym sprzętem

2 min read
hantle-stale

Hantle to sprzęt treningowy znany absolutnie wszystkim. Ten uniwersalny sprzęt może być wykorzystany do każdego treningu, w którym potrzebujemy dodatkowego obciążenia. Sprawdzą się w ćwiczeniach rehabilitacyjnych, na zajęciach fitness, czy kulturystyce. Poznaj zalety treningu z hantlami.

Hantle stałe i ich zalety

Hantle stałe to rodzaj obciążenia, które nie posiada regulacji. To właśnie ten rodzaj najczęściej spotkasz na siłowni ułożony na stojaku od najlżejsze do najcięższej pary. W takich miejscach będziesz mieć dostęp do hantli bardzo lekkich, nieprzekraczających 1 kg, do bardzo ciężkich, gdzie jeden odważni może ważyć nawet ponad 50 kg. Domowe zestawy hantli stałych mają najczęściej 3-5 par odważników, od 1 do 5 kg, a do tego możesz dokupić sobie cięższe egzemplarze według własnego uznania. W warunkach domowych sprawdzają się również hantle regulowane, które mają możliwość zdejmowania i dokładania obciążeń zgodnie z aktualną potrzebą. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, ale drugiej strony jest mniej trwałe, a na zmianę ciężaru potrzeba czasu, co może być istotną przeszkodą przy treningach wykonywanych w interwałach czasowych. Zarówno hantle stałe, jak i regulowane zapewniają stałe obciążenie dzięki czemu bardzo łatwo zmierzyć jest intensywność i objętość treningu, co jest zdecydowanie trudniejsze np. w przypadku użycia gum czy systemów podwieszanych.

Hantle stałe – jak z nimi trenować

Hantle mogą służyć do wzmacniania całego ciała i o ile w domu jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, to na siłowniach zdecydowanie częściej ćwiczy się z nimi górne partie ciała, głownie klatkę piersiową, barki i ramiona.  Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby robić z nimi przysiady, martwy ciąg, czy wiosłowanie. Hantle zyskują również na popularności w dobie treningu funkcjonalnego, gdzie docenia się stabilizację poszczególnych odcinków. Hantle, ze względu na ich rozmiary, można trzymać jednorącz, a drugą rękę pozostawić wolną lub wziąć w nią ciężarek o innej wadze, co znacznie lepiej imituje sytuacje życia codziennego.

Hantle stałe – jaki ciężar wybrać

Decydując się na zakup hantli stałych trzeba wziąć pod uwagę własne cele treningowe i możliwości kondycyjne. Innego ciężaru będą wymagały osoby w trakcie rehabilitacji, a innego zawodowi kulturyści. Do tego dochodzi nam jeszcze cel treningowy, pod który dostosować trzeba parametry treningu. Inny zakres powtórzeń będzie wpływał np. na wytrzymałość mięśnia, inny na jego hipertrofię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *