Totolijo.pl

Moja forma ekspresji:-)

Jak działa psychologia sportu

2 min read

Psychologia jest temat bardzo obszernym. Występuje ona praktycznie w każdej dziedzinie i każdy powinien zwracać uwagę na swoje zdrowie psychiczne. Obojętnie czy jest to amator czy też zawodowiec, to jest to bardzo ważny aspekt każdej aktywności fizycznej.

Psychologia sportu

To, że ktoś jest najlepszy na świecie, wcale nie musi oznaczać, że jest najlepszy pod względem fizyczny. Najlepszym tego przykładem będą zawody, gdzie bardzo ważną rolę odgrywa siła, jak np.:
– dwubój olimpijski,
– pchnięcie kulą,
– rzut młotem, itd.

Te sporty wymagają bardzo dużej koncentracji, ponieważ jest określona ilość powtórzeń do wykonania. Jeśli jest ktoś bardzo mocny psychicznie to prawdopodobnie osiągnie bardzo dobry. Jeśli nie posiada ktoś odpowiedniej odporności to pierwsze jego rzuty będą złe z powodu stresu, który dotyczy wiele osób. Ostatnie z kolei będą bardzo ważne, bo brakuje niewiele do medalu i wtedy znowu bardzo ważną rolę odgrywa głowa, która pomoże w odpowiedniej koncentracji.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne

Najlepsi na świecie korzystają z porad psychologów. Kiedyś nie było to tak popularne, jednak od paru lat nikt nie wstydzi się tego, że chodzi do psychologa. Pomagają oni głównie w rozluźnieniu się przed ważnymi próbami, a także pokazują jak pokonać stres. Są to najważniejsze czynniki, które atakują sportowców na najwyższym poziomie.

Psychologia, a motywacja

Psychologia sportu jest dziedziną, która zawiera również motywację. Ją z kolei można podzielić na zewnętrzną i wewnętrzną.

1. Zewnętrzna
Występuje, gdy np. ktoś uprawia sport pod wpływem opinii innych osób.

2. Wewnętrzna
Występuje, gdy ma się satysfakcje z tego co się robi.

Psychologia sportu opisuje te zjawiska jako istotne w funkcjonowaniu każdego sportowca. Zawsze przyjdzie taki moment, że już się nie będzie chciało iść na trening i ciężko będzie zmotywować taką osobę. Jeśli nie może ona znaleźć chęci w samej sobie to trzeba ją namówić zewnętrznie. Jeśli całe otoczenie nie zwraca na nią uwagi to jeśli chce ona coś osiągnąć musi zmotywować się w samej sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *