Jak oświetlić ogród i taras?
3 min readOświetlenie tarasu jest niezbędne, kiedy chcemy spędzać na nim długie wieczory. Umieszczając punkty oświetleniowe możemy nie tylko zapewnić sobie źródło światła, ale także dopełnić wystrój naszego tarasu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, upodobań i potrzeb, ponieważ przebywanie na tarasie ma być przede wszystkim przyjemne i komfortowe.
Oświetlenie tarasu jest składową oświetlenia całego ogrodu, mimo że może nie często będziemy spacerować po ogrodzie w nocy, to warto mieć widoczność na drodze do altany czy wokół oczka wodnego, tak aby stojąc na tarasie późnym wieczorem móc cieszyć oko naszym pięknym ogrodem, który w ciemności przyjmuje zupełnie inne kształty. Oświetlenie wymaga również zadaszenie tarasu.
Co warto oświetlić?
Najprościej jest narysować nasz ogród na kartce, zaznaczyć na nim wszystkie elementy typu oczko wodne, skalniak, ścieżki i porządnie się zastanowić. Jedne z zaznaczonych elementów będziemy chcieli oświetlić ze względów dekoracyjnych, a inne ze względu bezpieczeństwa. Pod lupę należy wziąć podjazd, ścieżki ogrodowe, zbiorniki wodne, ogrodowe figury, fontanny, krzewy, okolice tarasu. Kiedy już będziesz wiedzieć, które elementy chcemy podświetlić, możemy zacząć zastanawiać się, jakiego rodzaju oświetlenia użyć. Część oświetlenia zewnętrznego będzie zasilana z domu, a włączała się będzie dzięki czujnikom ruchu. To bardzo oszczędne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ nikt nie musi pamiętać, gdzie są włączniki, ani nikt nie zapomni o zgaszeniu światła, ponieważ zgaśnie samo, kiedy czujnik nie wykryje ruchu. Część oświetlenia np. ta, która zaopatruje zadaszenie tarasu, również może być zasilana prądem pochodzącym bezpośrednio z domu.
Instalacja czy solary
Oświetlenie ogrodu to ostatnia rzecz, o jakiej myślimy i zazwyczaj robimy ja na końcu. W związku z tym wiąże się to z rozmieszczeniem dodatkowej instalacji. Nie trzeba się bać tych systemów, ponieważ producenci chwalą się, że każdy sobie z nimi poradzi i układa się je łatwo jak puzzle. Dla tych, co jednak boją się decydować na samodzielne rozmieszczanie oświetlenia na prąd w ogrodzie mamy lampy solarne, które ładują się w ciągu dnia a świecą w nocy. Są niezwykle wygodne, można je bezkarnie przenosić z miejsca na miejsce a do tego są mega oszczędne wręcz bezkosztowe, bo zasilane światłem słonecznym.
Podjazd i zadaszenie tarasu
To są dwa miejsca, które powinny być dobrze oświetlone zawsze, przy każdym domu. Mamy mnóstwo możliwości – możemy montować wcześniej wspomniane lampy solarne, oświetlenie przypodłogowe czy lampy montowane na budynku. Na tarasie możemy również używać lampek w postaci girlandy, świec przeciw owadom. Na trasie dobrze jest oświetlić krawędzie tarasu, jeśli nie mamy barierek, a podłoga tarasu jest na podwyższeniu. Przydatna jest również lampa znajdująca się na stole, przy kanapie, a także przy wejściu do domu. Oświetlenie tarasowe jest raczej punktowe dlatego potrzeba tam kilku źródeł światła. Pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa oświetlamy zazwyczaj drogę, czyli światło pada od dołu, a lampy mogą być przymocowane w samej ziemi. W przypadku oświetlania figur, fontanny czy innych elementów ozdobnych światło pada na element, czyli pod skosem do góry. Tylko wtedy otrzymamy pożądany efekt. W ofercie lamp ogrodowych znajdziemy również takie, które same w sobie są ozdobą – np. lampy w kształcie kul lub sześcianów o różnej wielkości.
Oświetlenie ogrodu i tarasu ma tworzyć klimat, zapewniać bezpieczeństwo, ale samo też musi być bezpieczne. Jeśli decydujemy się na instalację przewodową, pamiętajmy o odpowiedniej izolacji tak, aby podczas opadów nie doszło do zwarcia czy porażenia prądem.