Jak przygotować przyczepę kempingową do drogi?

3 min read

Jeśli lubisz nietypowe podróże z większym dreszczykiem emocji i sporą dawką wolności, wybierz przyczepę kempingową. Jedziesz tam gdzie chcesz i śpisz w wybranych miejscach. Codziennie możesz zmieniać miejsce zamieszkania i poznajesz mnóstwo ludzi w odrodzę. Czy można chcieć czegoś więcej?

Od czego zacząć? Gdzie szukać pomocy?

Nie każdy ma za sobą wyprawę przyczepą kempingową, dlatego warto poszukać w Sieci miejsc, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami z podróży. Dzięki takim forom tematycznym można znaleźć ciekawe miejsca, w których znajdują się pola kempingowe. Niejednokrotnie znajdziesz też znaleźć trasę ciekawej wycieczki z uwzględnieniem kolejno zwiedzanych miejsc po drodze. Aby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, poszukaj też blogów podróżniczych, na których znajdują się także zdjęcia z wypraw oraz garść potrzebnych informacji technicznych i logistycznych.

Hak holowniczy to podstawa!

Zacznij od sprawdzenia haka holowniczego, bo to on weźmie na siebie cały ciężar podróży. Zaczep musi być idealnie dobrany do marki samochodu, aby zapewnić sobie najwyższy procent bezpieczeństwa w czasie drogi. Warto zwrócić uwagę na zaczep automatycznie wypinany. Samoczynne wypięcie się kuli z gniazda jest niemożliwe, dlatego tego typu hak zyskuje sobie coraz większą popularność. Co więcej, można go szybko wypiąć i schować do samochodu, powiększając tym sposobem ładowność auta.

Koniecznie zadbaj też o konserwacje kuli zaczepu. Umieszczenie na niej ochronnego kapturka zabezpieczy to miejsce przed odkładaniem się brudu i korozją. Możesz ją także posmarować smarem, aby zmniejszyć tarcia podczas jazdy. Nie można wykonywać tej czynności, tylko wtedy, gdy przyczepa ma głowicę z systemem stabilizującym.

Używane części do przyczepy kempingowej – kupuj i wymieniaj

Jeśli twoja przyczepa ma już swoje lata, to koniecznie zadbaj o jej całościową konserwację i wymianę poszczególnych części. Gdzie je można kupić? Najlepiej na popularnych giełdach i szrotach z takimi akcesoriami. Poszukaj też ogłoszeń na Facebooku i innych portalach internetowych. Części używane do przyczep kempingowych nie są drogie, a często prawie wcale niewyeksploatowane. Za parę groszy kupisz dobre rzeczy, które z powodzeniem będziesz używać przez kolejne lata.

Jeśli przeglądasz Internet, szukaj miejsc, w których wszystkie używane części do przyczep kempingowych są posegregowane tematycznie. Ułatwi ci to znacznie nawigacje po stronie i szybciej znajdziesz to, czego potrzebujesz. Możesz tam kupić m.in. przyrząd do przeglądu instalacji gazowej, wentylator samochodowy, amortyzatory do przyczep, blokady drzwi, klamek i inne drobne sprzęty. Natomiast większe używane części do przyczep kempingowych to np. całe ścianki aluminiowe, boki do przyczepy czy listwy boczne maskownicy.

Co jeszcze zrobić przed wyjazdem?

Jeśli już wymienisz potrzebne części i zakonserwujesz je, umyj całą przyczepę. Sprawdź, czy nie ma na blachach żadnych pęknięć i nieszczelności. Następnie zerknij na stan opon. Ważny jest bieżnik i ciśnienie powietrza w oponach. Nie rób tego na dzień czy dwa przed wyjazdem, aby nie naruszyć wentyla.

Posprawdzaj również hamulce i światła, bo to dwa bardzo ważne elementy w każdym aucie, nie tylko tym z przyczepą kempingową. Musisz wiedzieć, że sprawdzenie świateł jest istotne także z tego powodu, że do wiązki światła dobiera się odpowiedni hak holowniczy.

Następnie zerknij czy wszystko działa w instalacji gazowej. Dzięki niej możesz bezpiecznie korzystać z kuchenki, bojlera czy ogrzewania. Dodatkowo dwa razy w roku wyczyść rury i zbiorniki do wody, wykorzystując do tego odpowiednie preparaty dezynfekujące. Nie zapomnij też o sprawdzeniu szczelności uszczelek w kranach i całej instalacji wodnej.

Podróżowanie przyczepą to czysta przyjemność, ale tylko wtedy, gdy wszystko jest przygotowane, jak należy. Dokładne sprawdzenie pojazdu, zakup odpowiednich części doi przyczepy kempingowej i konserwacja to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Oprócz tego pamiętaj również o części mieszkalnej, która powinna być praktyczna i estetycznie przygotowana.