Totolijo.pl

Moja forma ekspresji:-)

Jaki sekret skrywa ostropest plamisty i z czego wynika?

3 min read

Jednoroczna roślinka z astrowatych, tradycyjnie brana za polny chwast, w obecnych realiach okazuje się proponować kluczowe działanie, przede wszystkim względem wspomagania  pracy a także odnowy wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim mowa, to dodatkowo roślina od zarania dziejów postrzegana za uświęconą, z czym wiąże się konkretna wieść gminna.

Ostropest plamisty mielony – kiedyś mit, współcześnie poważana roślina
Ostropest przejawia szereg nie do przecenienia przymiotów. W czasach naszych dziadków i babć to zioło uważano za trywialny, nikomu niepotrzebny chwast. W jej spuściźnie nie obyło się jednak bez zrodzenia się  interesującej opowieści, która przysporzyła miana niemalże świętej. Rzecz tyczy się nazwy gatunkowej Sylibum marianum. Jak podaje wiele wierzeń w momencie karmienia kropelka mleka Maryi zleciała na liść ostropestu, co sprowokowało wytworzenie białych plam. Legendy doprowadziły do określania ostropestu godnością cudownej rośliny co towarzyszyło jej przez względnie długi czas.

W dwudziestym pierwszym wieku, uwalniając się od podania bądź dawnych podań, mamy do czynienia z rośliną o szeregu znaczących zadaniach, jakie wykonuje w naszym organizmie. Decyduje o tym głównie nagromadzenie związków flawonolignanów, które znane są jako sylimaryna.

Ostropest właściwości dla witalności a także dla  atrakcyjności fizycznej

Przywołana sylimaryna spełnia ważną funkcję w odbudowywaniu komórek wątroby tudzież ich ochronie. Wspomaga prawidłową pracę całego narządu, zabezpiecza przed negatywnymi konsekwencjami substancji chorobotwórczych, tudzież usprawnia mechanizmy trawienia. Ostropest plamisty mielony, jako dodatek do herbaty, kawy jak również jedzenia – dla przykładu sałatek, daje działania bakteriobójcze oraz przeciwutleniające.

Z ostropestu potrafimy otrzymać taksyfolinę, która może mieć pomocny wpływ na działania w obszarze przeciwdziałania osteoporozie. Z drugiej strony asortyment drogeryjny, które w w liście ingredientów zawierają wyciąg z ostropestu, cudownie radzą sobie z poprawa jakości naszej cery, w szczególności skóry suchej.

Ostropest plamisty zastosowanie

Ostropest plamisty posiada swoje zastosowanie w regeneracji i leczeniu wątroby. Ma potencjał aby zapobiegać powstawaniu zmian miażdżycowych. Liczne eksperymenty medyczne potwierdzają, że ma zbawienny wpływ na szybkość regeneracji nerek. Aplikowany zewnętrznie działa na odwlekanie w czasie procesów niszczenia skóry a także ochronę przed promieniowaniem UV.

Ostropest plamisty jak używać

Ostropest plamisty należy wykorzystywać w formie nienaruszonych owoców lub startych, a także tworząc macerat przypominający „kleik” wykonany z nasion lnu. Roślina odgrywa ważną rolę nie tylko w leczeniu, lecz także w sztuce kulinarnej. Ostropest może być aplikowany zewnętrznie oraz wewnętrznie, nie tylko w postaci leków, ale i dodatków do naparów, pieczywa bądź sałatek.

Ostropest plamisty dawkowanie

W razie dosypywania do herbaty zaleca się wykorzystanie maksymalnie dwóch małych łyżek pokruszonej ostropestu. Kuracja specyfikami z wykorzystaniem sylimaryny, winna być przyjmowana przez minimum dwanaście tygodni, podczas których będzie aplikowane 200-400 mg sylimaryny w dwóch bądź trzech porcjach, w przeciągu doby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *