Totolijo.pl

Moja forma ekspresji:-)

Osteoporoza – co powoduje tę chorobę?

2 min read

Ukryty łupieżca kości, definiowany powszechnie jako osteoporoza, w naszej ojczyźnie dotyczy w przybliżeniu dwa miliony pięćdziesięciolatków . Odpowiedzialnością za schorzenie można obarczyć sporo faktorów, w tym predyspozycje które dziedziczymy oraz rasa europejska lub azjatycka, które są bardziej podatne na chorobę. Jakie inne czynniki mogą wywołać chorobę?

Osteoporoza kiedy zgłosić się do lekarza

Nie można zdefiniować faktycznych objawów, które sugerują, że ktoś boryka się ze schorzeniem. Najczęściej schorzenie diagnozowane jest w momencie, kiedy pacjent po raz pierwszy doświadcza poważnego urazu kości.

Przyczyny osteoporozy są dość złożone. Choroba prowadzi do konsekwentnego ubytku kości i dołującej się gęstości mineralnej naszych kości, a w dalszej perspektywie do złamań osteoporotycznych.

Do powodów schorzenia zalicza się głównie skłonności dziedziczne i płeć, jako że przedstawicielki płci pięknej są w grupie podwyższonego ryzyka. Schorzenie głównie atakuje rasy europejską i azjatycką, na co składa się zaawansowany wiek i niska masa ciała. Wyróżnia się po kolei czynniki dietozależne, co jest w stanie sprowokować niedobory wapnia, białka, witaminy D3 a także nagminne spożywanie substancji uzależniających doprowadzających do pozbywania się z organizmu nieodzownych dla kości pierwiastków.

Zmiany osteoporozowe jadłospis

Schorzenie pozostaje niezdiagnozowane, z reguły aż do punktu wystąpienia złamania, wtedy zaleca się zmianę diety, przede wszystkim porzucenie dużych ilości kawy i herbaty. W codziennej diecie rekomenduje się zwiększenie ilości składników pokarmowych tudzież stosowanie suplementów, które będą wprowadzać do ciała człowieka niezbędne porcje witaminy D, białka, wapnia, potasu i magnezu.

Badanie na osteoporozę

Zmniejszanie zagrożeń wynikających z schorzenia rozpoczyna się od wcześniejszego wykonania badań, jakie pomogą nie tylko ocenić obecny stan, lecz także zaliczyć przypadłość do jednego z dwóch typów, w jakich występuje – A lub B. Próba postawienia ostatecznej diagnozy zrzeszotnienia kości polega na wytyczeniu gęstości mineralnej kości w oparciu o wykorzystanie parametru T-Score.

Podawanie leków na zrzeszotnienie kości jest realizowane celem zwielokrotnienia gęstości mineralnej kości, oraz intensyfikacji budowy kości, co osiąga się np. poprzez przyjmowanie środków przeciwresorpcyjnych. Wraz z dostarczaniem naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych i łagodną gimnastyką, poprawia się kondycja tkanki kostnej, ogólna witalność oraz można zniwelować zagrożenie przyszłych złamań osteoporotycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *