Totolijo.pl

Moja forma ekspresji:-)

Jak spędzić niedzielę pod palmami nie wychodząc z domu, czyli słowo o pielęgnacji roślin doniczkowych

2 min read

Jak spędzić niedzielę pod palmami nie wychodząc z domu, czyli słowo o pielęgnacji roślin doniczkowych

Zielone rośliny doniczkowe powinny być w każdym domu. Dostarczają tlenu, zwiększają wilgotność powietrza i oczyszczają je, roztaczają przyjemny aromat. Rośliny w domu o nas dbają, a jak my możemy zadbać o nie?

  1. Nie przesadzaj z podlewaniem. Roślina nie może usychać, ale nadmiar wody również jej zaszkodzi. Podlewaj roślinę wtedy, kiedy zauważysz, że ziemia w doniczce jest zbyt sucha.
  2. Regularnie przesadzaj kwiaty. Ziemia w doniczce wyjaławia się i trzeba ją regularnie wymieniać. Rozrasta się tez system korzeniowy rośliny i często wymaga zapewnienia większej ilości miejsca lub przycięcia.
  3. Nawoź ziemię. Oprócz specjalistycznych nawozów do konkretnych rodzajów roślin doskonale sprawdzają się też naturalne sposoby np. fusy z herbaty, kawy, popiół drzewny, rozdrobnione skorupki jajek, czy drożdże.
  4. Regularnie przecieraj liście rośliny miękką ściereczką, by ułatwić im oddychanie.
  5. Dbaj o nasłonecznienie. Różne gatunki roślin potrzebują różnej ilości światła. Dbaj o to, by roślin cieniolubnych nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a tych, które lubią dużo światła nie ustawiać w ciemnych pomieszczeniach.
  6. Usuwaj z rośliny martwe liście, kwiaty i pędy by ułatwić jej rozrost.
  7. Zapewniaj roślinom odpowiednią temperaturę. Jest to ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy cierpimy na niedobór światła słonecznego. Rośliny potrzebują wtedy niższych temperatur, nie powinno się więc stawiać ich w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów.

 

 

Zdjęcie: homedit.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *