Totolijo.pl

Moja forma ekspresji:-)

Szkoły integracyjne – co warto wiedzieć?

2 min read
uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych

Celem powstania klasy integracyjnej jest wspólne kształcenie dzieci zdrowych wraz z niepełnosprawnymi. Szkoła oferująca taką możliwość powinna być odpowiednio wyposażona, czyli posiadać takie elementy, jak np. uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych czy niskie progi. Program nauczania w takiej klasie jest taki sam we wszystkich innych klasach oraz szkołach.

Co warto wiedzieć przed umieszczeniem dziecka w szkole integracyjnej?

Każda klasa liczy od 15 do 20 osób, z których od 3 do 5 posiada orzeczoną niepełnosprawność. Klasy integracyjne nie są jeszcze zbyt popularne, choć jest ich niewiele. Nadal budzą obawy rodziców posiadających zdrowe pociechy przed zapisaniem ich do tego typu klasy. Warto jednak wiedzieć, iż lęk przed umieszczeniem dziecka w klasie integracyjnej jest zazwyczaj skutkiem niedostatecznej wiedzy dotyczącej tego typu kształcenia.

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych, nauczyciele z powołaniem, empatia wśród uczniów – zalety, jakie niesie ze sobą klasa integracyjna

Przede wszystkim klasa integracyjna jest o wiele mniej liczna od tej standardowej. Umożliwia to nauczycielowi poświecić więcej czasu każdemu uczniowi, niezależnie od tego czy jest on niepełnosprawny, czy też zdrowy. Co więcej, poza nauczycielem, który jest wychowawcą, uczniowie mają do dyspozycji pomoc od nauczyciela wspomagającego, a więc klasa ma aż dwie wykwalifikowane osoby w tym samym czasie. Warto również wiedzieć, iż klasy integracyjne obejmowane są nauczaniem przez osoby, które posiadają poza odpowiednimi kwalifikacjami rozległą wiedzę psychologiczną. Nauczyciele dobierani są bardzo starannie i przeważnie określani są jako ci, którzy pełnią swój zawód z powołaniem.

Dzieci zdrowe przebywające przez dłuższy czas z kolegami, którzy posiadają pewien stopień niepełnosprawności, stają się empatyczne i bardziej tolerancyjne. Tutaj nie ma miejsca na wyśmiewanie się czy drwiny, jak to zdarza się w klasach tradycyjnych.

Szkoła, która posiada klasy zintegrowane, cechuje się nieco wyższym standardem architektonicznym, ponieważ musi ona spełnić szereg wymogów, umożliwiających normalne funkcjonowanie osób z ograniczeniami ruchowymi, jak np. niskie progi czy uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych.

Klasa integracyjna – wady

Tak naprawdę ciężko tutaj mówić o wadach dotyczących samej praktyki czy też idei. Minusem jest to, iż klas integracyjnych jest wciąż bardzo mało, a dzieci z niepełno sprawnościami przybywa. O oddziałach integracyjnych nie mówi się dużo oraz nie wyjaśnia się czym naprawdę, są.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *