Totolijo.pl

Moja forma ekspresji:-)

Zawód przyszłości? Animatorka zabaw dla dzieci

2 min read

Top view portrait of young nursery teacher playing circle games with preschool children, holding hands together, sitting on rainbow parachute

Coraz częściej pojawia się nie tylko na imprezach plenerowych lub prywatnych urodzinach, ale też w hotelach i innych obiektach wypoczynkowych. Jej popularność rośnie i przybiera na sile. Animatorka zabaw dla dzieci, bo o niej mowa, powinna posiadać pewien zestaw cech charakteru oraz predyspozycji, by wykonywać swój zawód. Co wpisuje się w ten pakiet?

Po tym poznasz profesjonalistkę

Choć bez wątpienia animatorka odpowiada również za bezpieczeństwo dzieci, nie wolno postawić znaku równości między tym zawodem a byciem opiekunką. Ta pierwsza odpowiada za aktywizację dzieci, ich dobrą zabawę oraz radosne, wspólne spędzanie czasu. Odpowiadając na potrzeby młodszych uczestników wymyśla dla nich konkursy oraz innowacyjne gry, a także upodabnia siebie do postaci z bajek. Animatorka zabaw dla dzieci może też pełnić rolę edukatora, trafnie wplatając elementy nauki do wyśmienitej zabawy.

Profesjonalista starannie przygotowuje się do swojego występu, poprzedzając go krótkim wywiadem z rodzicami. Rozmowa ma na celu zdobycie wiedzy na temat zainteresowań dziecka czy ulubionych bajek. W ten sposób plan imprezy będzie odpowiadał potrzebom odbiorcy i prawdopodobnie przypadnie mu do gustu. W takim podejściu znajduje się również wykształcenie, które predestynuje do pracy z dziećmi. Szczególnie istotne są tutaj kierunki związane z pedagogiką lub psychologią, które pomagają lepiej zrozumieć i dostosować aktywność do poszczególnych etapów rozwoju malucha, a także artystyczne, które gwarantują narzędzia do pracy z nimi. W zabawie z dziećmi można wykorzystać pokaz baniek mydlanych czy malowanie twarzy albo tworzenie zwierzątek z balonów.

Animatorka zabaw dla dzieci– profil psychologiczny

Oprócz metodycznego podejścia do pracy, wykształcenia czy planu działania, bardzo ważne są indywidualne cechy charakteru, które często decydują o powodzeniu w tym obszarze. To, co charakteryzuje animatorkę to przede wszystkim poczucie humoru i dystans do samej siebie, które pomagają uratować niejedną trudną sytuację. Poza tym kreatywność oraz otwartość gwarantujące plastyczność działania i dopasowanie do zmieniających się nastrojów dzieci. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o cierpliwości wystawianej nierzadko na prawdziwe próby. Kiedy mowa o pracy z dziećmi, to oprócz delikatności, przydają się również stanowczość, zdecydowanie i umiejętność odmawiania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *